Facebook Twitter

 • Organizatorzy
  PZM - ASN

  Auto Moto Klub Limanowa SOS PZMot

  Powiat Limanowski Miasto Limanowa Gmina Limanowa

   

 • Partner główny
  Małopolska


  Tauron
 • Partnerzy
  Bukovina

   

  Autoremo

   

  Gold Drop

   

  ROWE Motor Oil

   

Trzecia edycja Mistrzów Wyścigów Górskich FIA – FIA Hill Climb Masters – w Gubbio 14 Października

Mamy bardzo dobre wieści dla fanów motosportu: od 12 do 14 października będą rozgrywane zawody w wyścigach górskich w Gubbio we Włoszech. Odbywają się one dwa razy w roku.

Po Księstwie Luksemburga w 2014 roku i po Republice Czeskiej w 2016 roku przyszedł czas na Włochy – kraj pełen pasji, tradycji i najlepszych mistrzów. Dla tak prestiżowego i widowiskowego eventu, jakim są Mistrzostwa, średniowieczne Gubbio położone w Umbrii, będzie idealnym miejscem, z uroczymi wąskimi uliczkami, ciekawą historią, tradycjami, rzymskim teatrem, Palazzo dei Consoli i zamiłowaniem do sportów motorowych. Luigi Fagioli, kierowca Formuły 1 Alfa Romeo w 1950 i 1951 r., współczesny Fangio, Nuvolari i Farina, spędził większość swojego życia w regionie Gubbio i na jego cześć lokalny klub motorowy od 1966 roku organizuje wyścig górski - "Trofeo Luigi Fagioli" – którego trasa biegnie przez sąsiednie wzgórze poprzez stanowisko archeologiczne Gola de Bottaccione.

„Zawsze mieliśmy międzynarodowe ambicje co do naszego wyścigu” – powiedział Luca Uccellani, Prezes klubu organizującego event – ‘the Comitato Eugubino Corse Automobilistiche’. „Jednak nasza trasa jest za krótka na Mistrzostwa Europy. W mistrzostwach ‘the Masters’ nie ma wymaganej minimalnej długości, co nas bardzo cieszy. W końcu możemy witać międzynarodową elitę wyścigów górskich w Gubbio i nie chcemy przegapić tak wyjątkowej szansy, jaką otrzymaliśmy. Całe miasto, od centrum po lokalne tereny, lubi kołysać się w rytm silników i Gubbio będzie zelektryzowane dzięki Mistrzom. To dla nas zaszczyt. Nadamy tym zawodom rangę, na jaką zasługują”.

W tradycyjnej wersji trasa liczy 4,1 km, ale zostanie skrócona do 3,3 km na potrzeby mistrzostw FIA Hill Climb Masters. Linia startowa będzie osadzona wyżej, natomiast końcowa pozostanie na szczycie wzgórza Madonna della Cima, skąd widzowie mogą podziwiać spektakularną panoramę końcowych 700 metrów. Ulepszona zostanie relacja wyścigu. Będzie ona nadawana live, podobnie jak w poprzednich edycjach. Walka będzie jeszcze bardziej intensywna i dynamiczna, ponieważ, aby spełnić wymagania specyficznego formatu dla pucharu Mistrzów i Narodów, każdy zawodnik może zrobić trzy czasy w przeciwieństwie do dwóch dozwolonych w większości innych wyścigów górskich.

Mistrzowie udowodnili w przeszłości, że to niezwykły event. Oczywiście są to zawody – trudno powstrzymać kierowców od nastawienia się tylko na wyniki – ale jest to również wyjątkowa okazja, kiedy to mistrzowie z wielu środowisk spotykają się. Przyjazną atmosferę tego wydarzenia wzmacnia Puchar Narodów, w którym sobotnia parada narodów, krocząca przy dźwiękach tradycyjnej folkowej muzyki, wyposażona w flagi i stroje, jest tak samo ważna jak końcowe wyniki i ceremonia wręczenia medali. Aby dać szansę każdemu zespołowi i zminimalizować różnice, jakie mogą wystąpić między samochodami wprowadzonymi przez każdy kraj (w zależności od ich krajowych przepisów technicznych), Puchar Narodów opiera się bardziej na regularności niż prędkości czterech kierowców wybranych przez federacje (ASN) do ich reprezentowania. Dlatego też Słowacja, pomimo braku samochodów mogących walczyć o całkowite indywidualne zwycięstwo, wygrała Puchar Narodów w 2016 roku.

Zawody gromadzą najlepszych z najlepszych. Wejście do Mistrzów jest uzależnione od wyników uzyskanych w Europejskich Mistrzostwach w Wyścigach Górskich FIA (12 najlepszych), Międzynarodowym Pucharze Wyścigów Górskich FIA (12 najlepszych), w krajowych (5 najlepszych) lub regionalnych mistrzostwach (3 najlepszych).

W porównaniu do poprzednich edycji format Mistrzów 2018 przeszedł kilka zmian. Liczbę kategorii - a więc złote, srebrne i brązowe medale – zmieniono z trzech na cztery. Kategorie 1 i 2 utrzymują konfigurację, jaka była w Mistrzostwach Europy FIA. Jednakże kategorię 3, zarezerwowaną dla samochodów spełniających przepisy krajowe,  uznano za zbyt odmienną i zostanie ona rozdzielona między kategorię 3 i 4, odpowiednio dla samochodów turystycznych i wyścigowych.

Tak więc zarezerwuj daty 12, 13 i 14 października 2018 na wspaniałe święto wyścigów górskich, które odbędą się w centrum i na wzgórzach Gubbio.

Więcej informacji znajdziesz pod link.

Regulamin zawodów pod link.

 

Komunikat prasowy FIA / 13.06.2018 r.

Dodaj komentarz
 • Współorganizatorzy
  Wojewódzka Małopolska Rada BRD

  MORD Kraków

  MORD Nowy Sącz

  MORD Tarnów Szpital Powiatowy w Limanowej Limanowski Dom Kultury
 • Patron medialny
  TVP Sport TVP 3

    

  TVP Kraków RMF FM

    

  UMA GSMP