Facebook Twitter

 • Organizatorzy
  PZM - ASN

  Auto Moto Klub Limanowa SOS PZMot

  Powiat Limanowski Miasto Limanowa Gmina Limanowa

   

  Gmina Słopnice Wojewódzka Małopolska Rada BRD

   

 • Partner główny
  Małopolska


  Tauron
 • Partnerzy
  Autoremo

   

  Autoremo

   

  Gold Drop

   

  ROWE Motor Oil

   

Małopolska – wymarzone miejsce dla aktywnych!

Góry i lasy, jeziora i rzeki oraz liczne tereny sportowe – Małopolska to wymarzone miejsce dla lubiących aktywny wypoczynek. Korzystając z uroków dzikiej przyrody, można tu przemierzyć setki szlaków: pieszych, rowerowych czy konnych, a przy okazji zobaczyć wiele interesujących zabytków.

Położone na Wyżynie Małopolskiej i częściowo w Karpatach Zachodnich, województwo małopolskie może pochwalić się wyjątkowym bogactwem pięknie ukształtowanych terenów. Tutaj na południu piętrzą się najwyższe polskie góry Tatry. Tędy, z zachodu na wschód, biegnie dolina największej polskiej rzeki Wisły. Tu wreszcie znajduje się aż 6 parków narodowych, 11 parków krajobrazowych, 88 rezerwatów przyrody i ponad 2000 pomników przyrody. Te ziemie były jedną z kolebek państwowości polskiej, dlatego przetrwało na nich kilkadziesiąt zamków, wiele wsi i miast o zabytkowych układach urbanistycznych wraz z historyczną zabudową oraz blisko tysiąc kościołów i innych świątyń oraz pałace i dwory. Na obszarze Województwa wytyczono tematyczne trakty turystyczne, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Cerkwi Łemkowskich, Szlak Gotycki, Szlak Solny, Małopolską Trasę UNESCO, Szlak Oscypkowy, Małopolskie Szlaki Papieskie czy Trasę Śladami Żydów Małopolskich. Przez województwo małopolskie biegnie też spory odcinek Szlaku Orlich Gniazd, łączący średniowieczne, warowne zamki króla Kazimierza Wielkiego, niegdyś strzegące granic polskich.

Małopolska to również jeziora i rzeki wyróżniające się wyjątkową malowniczością. Najpiękniejszy i najbardziej znany jest pieniński przełom Dunajca, stanowiący popularny szlak wodny. Można go pokonać na tratwach flisaków, choć bardziej zaawansowani i rządni przygód zapewne wyruszą na niego kajakiem górskim. Małopolska to także prawdziwy raj dla amatorów wspinaczki. Skalne turnie Tatr czy wapienne ostańce Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a nawet piaskowcowe skałki i głazy Pogórza Karpackiego, oferują tysiące dróg wspinaczkowych. By poczuć się jak ptak, wystarczy poszybować w przestworzach szybowcem, motolotnią czy paralotnią. Ogromną dawkę emocji gwarantują również skoki spadochronowe.

Małopolska zajmuje również czołowe miejsce na sportowej mapie kraju, potwierdzając to liczbą stowarzyszeń kultury fizycznej (3 000), wielkością i tempem rozwoju bazy sportowej (5 500 obiektów podstawowej bazy sportowej), a przede wszystkim wynikami młodzieży czynnie uprawiającej sport amatorski i wyczynowy – od dwóch dekad utrzymując pierwsze miejsce w kraju w sportach zimowych. Tu powstawały pierwsze towarzystwa sportowe, będące równocześnie ośrodkami wychowania patriotycznego, krzewicielami polskości i dumy narodowej. Już w XIX wieku działało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, w Krakowie – stolicy regionu powstał Polski Komitet Olimpijski oraz dwa najstarsze kluby sportowe, Cracovia i Wisła. W 1889 roku w Krakowie za sprawa dr Henryka Jordana otwarto pierwszy w Europie park gier i zabaw. Obok boisk sportowych, przyrządów gimnastycznych i placów zabaw znalazły się tam korty tenisowe, pływalnia i ślizgawka. Podobne ogrody, na wzór krakowskiego, utworzono w kolejnych latach w Jarosławiu, Lwowie, Nowym Sączu, Tarnopolu i Warszawie. Nazywano je ogrodami jordanowskimi.

Z regionu wywodzą się znani w całym świecie mistrzowie olimpijscy, biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk, skoczek narciarski Kamil Stoch, światowej sławy tenisistka Agnieszka Radwańska, zwycięzca rajdu Dakar w kategorii quadów Rafał Sonik oraz kierowca rajdowy Robert Kubica.

Małopolska słynie z corocznie rozgrywanych imprez sportowych najwyższej rangi. W styczniu pod Wielką Krokwią podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich gromadzi się kilkudziesięciotysięczna widownia, kiedyś oklaskująca Adama Małysza, a dziś Kamila Stocha. W środku lata na trasach wokół Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej rozstrzygają się losy wygranej w Tour de Pologne, najbardziej rozpoznawalnym wyścigu kolarskim w Polsce. W tym roku w Krakowie rozegrano EHF Euro 2016 – mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn.

Małopolska to nie tylko wydarzenia sportowe dla kibiców i zawodowych sportowców. Z inicjatywy władz regionu w regionie rokrocznie odbywają się liczne imprezy sportowe dedykowane mieszkańcom regionu oraz turystom. Znajdują się wśród nich m.in. rajdy piesze i rowerowe, imprezy biegowe, rekreacyjne wyścigi konne, turnieje piłkarskie, siatkarskie, szachowe, rozgrywki tenisowe i wiele innych.

W ostatnich latach Małopolska dynamicznie się zmienia za sprawą Funduszy Europejskich. Efekty ich wykorzystania wyraźnie widać w całym województwie, również w lokalnych społecznościach. Infrastruktura drogowa, zdrowotna i sportowa, odnowione obiekty dziedzictwa kulturowego i historycznego, nowe atrakcje turystyczne – to tylko wybrane dziedziny życia społecznego, które ewoluują dzięki funduszom, kształtując tym samym nowy krajobraz Województwa Małopolskiego.

Województwo małopolskie zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby studentów. Znajduje się tu najstarsza w Polsce uczelnia wyższa – Uniwersytet Jagielloński o ponad 650-letniej tradycji. Nowe technologie XXI wieku to domena Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej. Z kolei wśród prywatnych uczelni ekonomicznych w ogólnopolskich klasyfikacjach najwyżej oceniane są: Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu i krakowska Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości. Wyższe uczelnie koncentrują się głównie w Krakowie. W 34 małopolskich uczelniach kształci się ponad 200 tysięcy studentów.

Więcej na malopolskie.pl, malopolska.plvisitmalopolska.pl

 • Współorganizatorzy
  MORD Kraków MORD Nowy Sącz MORD Tarnów

  Szpital Powiatowy w Limanowej Limanowski Dom Kultury

  Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

 • Patron medialny
  TVP Sport TVP 3

    

  TVP Kraków RMF FM

    

  TV28 WRC Magazyn

    

  UMA GSMP